Malebná Poznaň a jej rozprávková atmosféra
Poznaň je poľská historická metropola založená v 10. storočí. Leží na dôležitej spojnici Varšavy a Berlína. Je to malebné mesto a učaruje každému návštevníkovi.
Dostať sa do mesta Poznaň je možné mnohými spôsobmi. Ja som si vybral autobus. Z Budapešti jazdí do Poznane priama linka so zastávkami v Bratislave, Brne a Vroclavi. Je to perfektný spôsob cestovania, pretože človek večer nastúpi do autobusu a ráno sa zobudí v cieli. V meste Poznaň. V metropole s viac ako pol milióna obyvateľmi.
Na autobusovom termináli v Poznani vystupujem na minútu presne. Autobusová stanica je moderná, pretože je priamo prepojená s moderným nákupným centrom. V rámci jedného prestupného komplexu sa v tesnej blízkosti nachádza aj železničná stanica.
Dnešné ráno je mierne zamračené, ale teploty sú príjemné. Rozhodne je vonku teplejšie ako v tej chladničke na kolesách, z ktorej som práve vystúpil. Očividne šofér autobusu nechcel v noci zaspať, tak si klimatizáciou vychladil celý autobus.
Okolie stanice je rozľahlé, pretože je ešte len v rozkvete. V diaľke sú vidieť prvé dokončené moderné developerské projekty. Od prvého momentu pozorujem, že cyklisti majú v meste Poznaň zelenú. Cyklistická infraštruktúra je tu na vysokej úrovni.
Smerom do centra mesta od stanice leží park s jazierkom. Ako tak prechádzam parkom, narazil som na Kačkabar. Je to vlastne stroj na dávkovanie potravy pre divé kačky žijúce v jazere.
Obalené staré mesto
Centrum mesta má prstencovú štruktúru. Staré mesto z 13. storočia je v pomyselnom obkľúčení výstavbou palácov z 18. až 20. storočia. Po okružnej ulici môžem obdivovať honosné paláce, kde sídlia univerzita, divadlo, múzeum a iné inštitúcie. Až som narazil na ten najväčší a najhonosnejší palác v širšom okolí.
Je to kráľovský zámok. Svojou architektúrou je veľmi odlišný od ostatných budov. Je to centrum kultúry a umenia, pretože hostí stovky kultúrnych udalostí ročne.
Tak ako napríklad Gdaňsk, aj Poznaň boli cieľmi ruských a pruských vojsk, ktoré o mesto bojovali. Z tohto dôvodu bolo mesto obkolesené hradbami. Aj v okolí mesta Poznaň bolo vybudovaných množstvo opevnení za účelom obrany mesta pred nepriateľmi.
Stojím na rozľahlom námestí tesne pred pomyselnými bránami historického centra mesta – na námestí Wolnosci. Na oboch stranách sa honosne týčia paláce.
Istý boháč Raczynski si postavil honosnú vilu. Jeho vzorom bola budova zo známeho parížskeho námestia Svornosti. Lenže vilu si postavil za peniaze všetkých občanov, takže mu ju vzali a upravili vilu na knižnicu. Počas druhej svetovej vojny bol takmer celý palác zdevastovaný. Po vojne vlastne postavili úplne nový palác s architektúrou toho pôvodného.
Na námestí Wolnosci je aj ďalší dôležitý palác. Je to dom istého doktora, ktorý sa začal politicky angažovať. Jeho výsledkom bolo založené hnutie, ktoré stálo pri zrode nezávislosti Poľska. Nesmiem vynechať ani ďalší palác. Je postavený pruskými aristokratmi a dnes je národným múzeom.
Dodnes sa zachovali len malé kúsky opevnenia. Na začiatku starého mesta sa týči na miernom návrší ďalší hrad, konkrétne hrad Krolewski. Je to hrad z 13. storočia, kde dnes sídli múzeum umenia. Hradu dominuje vysoká veža s výhľadom na hlavné námestie, ale širšie okolie.
Veža v sebe ukrýva množstvo tajomstiev. Počas celej histórie menila podobu niekoľkokrát. Vedľa zámku je umiestnený malý romantický park, kde sa dá v tichosti meditovať. Z parku je to už len pár krokov na hlavné námestie – Starý Rynek.
Poznaň má renesančnú krásku uprostred
Starý Rynek je typické poľské hlavné námestie s pulzujúcou energiou. Námestie v tvare takmer dokonalého štvorca je žijúcim srdcom mesta. Po stranách stoja typické úzke staré domy s vysokou atikou. Tieto domy sú typickou ikonou histórie Poľska. Domy na Starom Rynku sú neskutočne krásne. Všetky sú vlastne rovnaké, majú podobné tvary, ale vlastne, každý z nich je úplne iný. Každý má inú farbu a iné dekorovanie. Za stenami každého z nich sa píše iný príbeh.
Neprehliadnuteľnou dominantou Starého Rynku v meste Poznaň je renesančná budova starej radnice s vysokou vežou zo 16. storočia. Úlohou postaviť impozantnú budovu starej radnice sa zhostili taliansky architekti na čele s Giovanni Baptista Quadrom.
Úzkymi uličkami starého mesta sa človek dostane ku kostolu, ktorého exteriér nie je obzvlášť impozantný. Najväčšie perly sa ukrývajú v interiéri kostola. Kostol svätého Stanislava je ružovo sfarbený kostol s bohato zdobenou barokovou architektúrou. Najväčší klenot kostola je jeho organ.
Dnes mám šťastie, pretože kostolom sa ozývajú nádherné tóny z 2600 píšťal tohto pompézneho hudobného nástroja. Som svedkom koncertu tých najjemnejších anjelských spevov. Ku kostolu patrí samostatné patio s príjemným posedením. Nad patiom sa týči barokova veža, ktorá je, ale od hlavnej lode kostola oddelená. Za celým chrámovým komplexom je umiestnený veľký park poľskej najväčšej superstar – park Frederika Chopina.
Staré mesto je maličké. Tvoria ho asi štyri ulice na každú stranu od hlavného námestia. Cez mesto Poznaň preteká rieka Varta, ktorá vlastne určuje hranice starého mesta a všetkých ostatných okolitých vojenských opevnení z minulosti.
Na jednom mieste sa z vody vynára ostrov Tumski. Tento ostrov má dôležitú úlohu prevažne pre poľských kresťanov. Na ostrove sú postavené významné kostoly s jedinečnou tehlovou architektúrou. Najväčší a najdôležitejší z nich je vysoká katedrála s dvomi vežami po stranách. Jej základy boli postavené už v 10. storočí. Katedrála sa považuje za najstaršiu, pretože bola dokončená ako prvá v Poľsku. V podzemí novej katedráli vybudovanej na starej sú uložené relikvie a pozostatky z pôvodnej stavby z 10. storočia.
Cestou ďalej smerom od centra mesta je štvrť Šródka. Je to ďalšia historická štvrť mesta. Najväčším lákadlom štvrti je stena jedného starého domu. Namiesto nudnej fasády je na stene namaľovaný 3D obrazec. Tento mural vytvára zaujímavú ilúziu.
V tejto štvrti kazí atmosféru historických domov jedna veľká betónová kocka – tzv. Brama Poznania. Je to moderné centrum vzdelania reprezentujúce interpretáciu histórie mesta. Z betónovej kocky vedie sklenený most priamo k historickej bráne.
Kedysi stála v tesnej blízkosti mesta vojenská pevnosť – tzv. Cytadela. Až prestala zastávať svoju úlohu a taktiež jej čiastočným zničením sa otvoril mestu nový priestor. Po rozobraní vojenskej pevnosti, respektíve jej posledných zvyškov jej bastionov, bol na mieste vytvorený obrovský park väčší ako celé staré mesto.
Stratený v džungli
Na opačnom konci centra mesta neďaleko hlavnej vlakovej stanice sa nachádza park s exotickou džungľou uprostred. Po zaplatení vstupného 16 zlotých sa človek dostane do džungle. Je to súbor asi pätnástich skleníkov pospájaných do jedného komplexu, kde rastú aj tie najexotickejšie rastliny celého sveta. Objekt je rozdelený podľa oblasti sveta. Jednú chvíľu pozorujete kaktusy v suchom prostredí a o pár minút sa ocitnete vo vlhkej a husto zarastenej džungli, medzi vysokými palmami. Palmarnia Poznanska v sebe ukrýva stovky, ba tisíce divokých rastlín, ktoré len tak v lese neuvidíte.
Mesto Poznaň je moderné mesto s historickým srdcom. Ulice centra mesta dýchajú historickou atmosférou. Malebné domy zo Starého Rynku vytvárajú priam rozprávkovú kulisu. Je len škoda, že zážitok tejto cesty pokazila rozsiahla rekonštrukcia takmer celého starého mesta. Namiesto príjemného posedenia či prechádzky sú všetci ľudia nútení pohybovať sa v koridoroch medzi bagrami a ťažkou technikou.