Chichen Itza, jeden zo 7 divov sveta. Oplatí sa vidieť?
História Chichen Itza sa začala písať niekedy okolo roku 550 n.l. Presné dátum sa dá len odhadovať. Nenachádzajú sa žiadne presné záznamy o vybudovaní mesta. V dobách jeho najväčšej slávy tu žilo asi 35 000 obyvateľov. Bolo to náboženské, politické, vojenské a obchodné centrum Mayskej ríše. Veľkosť mesta Chichen Itzá je približne 10 km2. Vzhľadom k nedostatku povrchových zdrojov vody bolo mesto založené neďaleko cenotes (jazerá), ktoré v tom čase boli využívané ako studne. Jedna z nich sa používala aj na obetné rituály.
Nikto nevie presne povedať, čo stálo za zánikom mesta. Historici majú k dispozícii len určité teórie. Jedna z nich hovorí, že z dôvodu nedostatku zdrojov potrebných k životu mesto zaniklo. Iná verzia zase spolieha na vojny s ostatnými kmeňmi. Je však známe, že pri príchode Toltékov, bolo mesto už prázdne. Kultúra Toltékov prirodzene splynula s kultúrou Mayov. Toltékovia dali mestu druhý dych. Lenže aj koniec Toltékov je nejasný. Je však známe, že po príchode Španielov v 16. storočí bolo mesto už dávno opustené.
Ideme na výlet
Dnes máme budíček skoro ráno. Už o šiestej. Je to z toho dôvodu, že sa chceme vyhnúť davom turistov. Ihneď vyrážame z hostela na miesto, odkiaľ jazdia minibusy známe ako colectivo. Minibus už stojí na svojom parkovacom mieste. Sadáme si do minibusu a čakáme na odjazd. Ako býva zvykom, nikde nie je presne definovaný cestovný poriadok.
Minibusy colectivo majú odjazd až keď sú plné pasažierov. Naša šestčlenná posádka urýchlila zaplnenie minibusu. No ešte stále je pár miest voľných. Len pár minút trvalo a už si prisadá americký pár a môžeme vyraziť. Čaká nás necelá hodina cesty. Zatiaľ sa stihneme v minibuse naraňajkovať. Vedeli sme dopredu, že dnes budeme vyrážať skoro ráno a preto sme si zaobstarali nejaké pečivo už včera.
Po necelej hodine cesty prichádzame na miesto, kde nás čakajú policajti. Riadia dopravu a koordinujú parkovanie ďalších turistických autobusov. Zatiaľ tu skoro žiadne autobusy nie sú, pretože je skoro ráno. Denne sa tu však vystrieda asi stovka autobusov. Vystúpili sme a vydávame sa po betónovom chodníku, ktorý smeruje všetkých na jedno miesto. K hlavnému vstupu. Cieľom je jeden zo siedmich divov sveta.
Je to mnohými obdivovaný poklad mayskej kultúry – Chichen Itzá. Asi dvadsať minút pred otvorením hlavného vstupu sa pred vchodom točí had s desiatkami netrpezlivých návštevníkov. Pri pohľade za svoj chrbát je v diaľke vidieť jedna približujúca sa obrovská masa ďalších návštevníkov. Chichen Itzá je druhou najnavštevovanejšou pamiatkou v celom Mexiku. Ročne navštívi toto miesto dva milióny turistov z celého sveta. Vedľajší vstup okupujú desiatky predajcov suvenírov, ktorý stoja s vozíkmi pred vstupom.
V meste sa nachádza veľké centrálne námestie, ktorému dominuje pyramída. Za dobu dlhých stoviek rokov, kedy bolo mesto prázdne, pyramídu pokryla vrstva zeminy a vyrástli na nej stromy. Istým spôsobom bola zakonzervovaná. Z toho dôvodu môžeme byť vďačný za jej zachovalú podobu. Pyramída bola nájdená až v roku 1892. Následne sa začali archeologické práce za účelom odkryť pyramídu.
Dnes sa pyramída pýši v celej svojej kráse. Pre turistov je to pyramída, pre pôvodných obyvateľov to bol kedysi chrám Kukulcana alebo neskôr tiež chrám Quetzalcoatla. Všeobecne je to jedna z najkrajších pyramídových stavieb na svete. Vo všetkých stavbách Mayov sa musí hľadať určitá symbolika. Ani táto stavba nie je výnimkou.
Pyramída má pôdorys v tvare štvorca. Na každú svetovú stranu je orientované jedno schodisko. Každým z nich sa dá na vrchol dostať po 91 schodoch. Na vrchole pri vstupe dovnútra je posledný schod. Keď to všetko spočítame, dostaneme číslo 365, čo symbolizuje počet dní v roku. Pyramída využíva sofistikované staviteľské techniky, pretože pri návšteve je vidieť hru so svetlom a zvukom. Hlavné schodisko je orientované na sever.
Po stranách schodiska vedie šikmá hrana, ktorá končí až pri zemi, kde sa nachádza socha hlavy hada. Aj v tomto musíme hľadať určitú symboliku. V dňoch rovnodennosti vzniká na schodisku krásny úkaz. V ten deň pri západe slnka, vrhá slnko tieň, vďaka ktorému sochy hada ožívajú. Tieň vytvára dojem plaziaceho sa hada. Pri posune slnka to vyzerá akoby sa had plazil k zemi.
K tejto ilúzií dospeli Mayovia vďaka bohatým vedomostiam o vesmíre. Pyramída odhaľuje aj istú akustickú anomáliu. Pri potlesku z určitého miesta sa akustika tlesknutia mení na úplne iný zvuk. Zvuk pripomína zviera alebo možno nástroj. Rozhodne nie tlesknutie. Pyramída je nielen zaujímavá zvukovými či svetelnými zaujímavosťami. Niektorí viac cítiaci jedinci našej planéty hovoria, že v okolí pyramídy vládnu silné nadpozemské sily a rôzne ezoterické energie.
V okolí pyramídy vidíte ľudí tlieskať. Nie je to, že by vzdávali poctu architektúre, ale je to preto, že chcú byť svedkami spomínanej akustickej anomálie. Taktiež je možné vidieť jedincov, ktorý sa snažia meditovať, iní zase trénujú jógu.
Vedci vďaka moderným technológiám zistili, že vnútri pyramídy sa nachádzajú ďalšie menšie pyramídy. Predpokladá sa, že pyramídy boli postavené v rôznych etapách.
Neďaleko pyramídy leží chrám bojovníkov. Vlastne dnes stoja z chrámu už len stĺpy, ktoré podopierali strechu chrámu. Zachovalo sa ich asi 200. Predpokladá sa, že chrám slúžil k náboženským rituálom. V nálezisku sa nachádzajú sochy držiace misky. Boli to asi misky na obety.
Medzi ďalšie zachovalé pamiatky patrí ihrisko na loptové hry. Na tomto mieste sa nachádza zatiaľ najväčšie objavené ihrisko svojho druhu na svete. Úlohou bolo prehodiť loptu cez obruč umiestnenú vysoko nad ich hlavami. Hra vznikla už pred 3500 rokmi. Mayovia používali hru k náboženským obradom. Istá legenda hovorí, že víťazne mužstvo bolo obetované bohu v neďalekom cenote.
Bola to vlastne istá forma odmeny, kedy víťaz sa mohol skôr stretnúť s bohmi. Podľa tejto legendy by asi Jaromír Jágr nehral tak dlho. Iná legenda túto skutočnosť popiera a hovorí, že práve porazené mužstvo bolo za trest obetované. Myslím si, že pravdu sa už aj tak nedozvieme.
Ďalšou zaujímavou stavbou je budova observatória, tzv. Caracol. Strecha budovy má tvar kupole a nie je úplne zakrytá. Odhaduje sa, že miesto slúžilo mayským astrológom k pozorovaniu hviezd a iných vesmirných objektov. Je treba zdôrazniť, že podľa vedcov Mayovia nepoznali sklo. Tým pádom nemali k dispozícií žiadne ďalekohlady.
Veškeré objavy a znalosti z vesmíru boli len vďaka pozorovaniu ľudským okom. Preto je veľmi obdivuhodné, čo všetko dokázali z oblohy zistiť. Mayovia totiž poznali dráhy planét, dokázali spočítať a predpovedať zatmenie slnka aj stovky rokov dopredu. Ako je to možné? Niektoré teórie sa pohrávajú s myšlienkou, že Mayovia boli kamaráti s mimozemskými civilizáciami, ktoré uctievali ako bohov.
Záver
Chichen Itzá je pre mňa veľmi zaujímavé miesto s bohatou a dlhou históriou. Skrýva úchvatné historické pamiatky. Návšteva je pre každého návštevníka zaujímavá. Je len škoda, že sa z tohto miesta stala masová atrakcia. Neprimerané ceny a neprimerané množstvo obchodníkov a turistov. Je to niečo ako zábavný park v niektorom z európskych hlavných miest.
Veľa ľudí sem cestuje za cieľom urobiť si fotky a odísť. Len preto, aby sa mohli pochváliť na sociálnych sieťach alebo, aby si mohli odškrtnúť ďalšie miesto zo zoznamu. Zabúdajú na historické udalosti a dôležitosť miesta z pohľadu astrológie, či detailne prepracovanej architektúry. Aj napriek ohromnému množstvu turistov, neľutujem dnešnú návštevu.