Singapur: Futuristická oáza v srdci Ázie
Singapur je moderná metropola plná kontrastov–futuristické mrakodrapy, tradičné štvrte, jedinečná gastronómia a zeleň, ktorá robí zo Singapuru mesto budúcnosti.
Singapur je malý mestský štát v juhovýchodnej Ázií, v ktorom sa na malej ploche tlačí populácia podobná tej Slovenskej. Je to moderná krajina akoby z iného sveta. Singapur sa dlhodobo radí na popredné priečky v kvalite životnej úrovne, v množstve zelene, vo výške platov či v hustote obyvateľstva. Okrem vyššie uvedených v Singapure leží ešte jedno naj.
Najlepšie letisko na svete
Lietadlo začína klesať a spoza krídla zaznamenávam prvé vrcholky moderných mrakodrapov. Nad oblohou je akýsi opar, takže viditeľnosť je nízka. Moje oči upriamujú teda pozornosť na to, čo vidím pod nohami. Záliv je plný lodí, plný desiatok veľkých kontajnerových lodí čakajúcich na nalodenie vašej zásielky z AliExpresu. Nič podobné som nikdy pred tým nevidel. A to som videl už kadečo.
Pred vstupom do Singapuru je potrebné vyplniť na internete vstupný formulár. Po prílete stačí naskenovať svoj pas, odtlačky prstov a tadááá ste v Singapure. Celý tento proces je automatizovaný, takže kyslý úsmev pracovníka colnej kontroly ma tu nečakal. Z príletovej haly som si to hneď zamieril na ten najväčší ťahák pre turistov. Letisko v Singapure má 4 terminály do pomyselného tvaru písmena U. Uprostred je vybudovaný takzvaný Jewel. Ako z názvu vyplýva, je to ozajstný klenot letiska, ktorý ho radí na vrchol najlepších letísk sveta.
Jewel je obrovské nákupné centrum s reštauráciami, kaviarňami, butikmi a inými službami. Uprostred sa nachádza zelená oáza s obrovským vodopádom, ktorý nonstop chrlí vodu zo strechy. Je to najkrajšie miesto na zmeškanie lietadla. Stovky očí a šošoviek fotoaparátov upierajú pohľady na túto nádheru. Mohutný vodopád tečúci zo strechy je unikátne miesto. Je to nádherný klenot, ktorým vítajú návštevníkov, ktorí prichádzajú navštíviť Singapur.

Po niekoľkých hodinách fotenia a obdivovania klenotu sa rozhodnem konečne opustiť toto magické miesto a vydávam sa metrom do mesta. Už ma ani neprekvapuje, že v tejto časti sveta jazdí metro bez šoféra, ani ma neprekvapuje modernosť a čistota vlaku. Najviac ma prekvapí digitalný displej nad dverami. Displej neukazuje len nasledujúce zastávky, ale pred každou zastávkou metra zobrazuje animované inštrukcie, ktorým smerom sa vydať k východu či k prestupu na inú linku metra. Toto mi príde absolútne fascinujúce. Človek po vystúpení z vlaku okamžite vie, ktorým smerom sa má vydať.
Prvé dotyky s mestom Singapur
Vychádzam z metra priamo pred sneho bielou koloniálnou katedrálou sv. Andreja. Tak ako okolité krajiny aj Singapur bol donedávna kolóniou Britskej monarchie. Svoju nezávislosť si získal až v roku 1965. Na svoju koloniálnu minulosť rozhodne Singapur nezabudol. Dôkazom toho sú rôzne koloniálne pamiatky, paláce, historické stavby a pevnosť. Práve naopak. Od koloniálnej minulosti sa mohli odraziť a rýchlym tempom dostať k svetovej špičke.
Hneď od prvého momentu mi príde, že je Singapur akýsi iný. Len nedokážem zistiť v čom ta inakosť spočíva. Možno to zistím až časom. Prechádzam sa ulicami historického centra mesta, teda ak by sa to dalo tak nazvať. Koloniálne stavby sú postavené v tieni veľkých moderných výškových budov.
Zastavujem sa až na Clarke Quay, čo je akási náplavka. Je to príjemné nábrežie rieky, kde sa zo starých lodeníc vytvorili zaujímavé reštaurácie, kaviarne, nákupné centrum, ale aj miesto pre kultúru. Po nábreží som sa uličkami dostal až k hlavnej ikone Singapuru.
Socha Merlion predstavujúca telo ryby a leva stojí nad zátokou a z úst chrlí vodu. Je to historická ikona presdstavujúca Singapur. Telo ryby predstavuje Singapur ako rybársku osadu, telo leva predstavuje istú legendu. Z mojho subjektívneho pohľadu telo leva predstavuje dravosť akou sa Singapur dostal medzi najlepšie mestá na svete. Je vtipné sledovať všetkých tých návštevníkov snažiacich sa urobiť zábavné fotky či selfie.

Na tomto mieste som práve dostal pocit hladu. Pri obzeraní si menu priľahlých reštaurácií si začínam uvedemovať, že budem asi potrebovať trochu viac peňazí. Buď predám obličku alebo zomriem od hladu. A to nehovorím ani o cenách suvenírov v okolitých obchodoch. Až neskôr som si uvedomil, že to až také zle nie je. Miesto okolo Merlionu je asi najviac turistické a preto tam sú tak vysoké ceny. Je to ako nábrežie Eurovea v Bratislave. Takisto tam sú ceny o dosť iné.
Ubytovanie vo vesmírnej stanici
Tým, že je juhovýchodná Ázia preplnená ľuďmi, je čoraz náročnejšie na malom území ubytovať veľký počet hostí. A preto sú v Ázií veľmi populárne tzv. kapsulové hostely. Singapur je miestom niekoľkých z nich. Už pri plánovaní cesty som sa rozhodol túto formu ubytovania vyskúšať na vlastnej koži. Vybral som kapsulový hostel na okraji čínskej štvrti. Je to dostupné miesto a pešo sa dostanem ku všetkým zaujímavým miestam.
Objednal som si single kapsulu, teda miesto s jednou posteľou. V ponuke sú aj manželské kapsule. S kartičkou v ruke si pípnem a otvoria sa mi dvere do tajomnej komnaty, kde je posteľ, malý stolík, televízor, zrkadlo a perina s vánkušom. Na boku je ovládací panel k ovládaniu osvetlenia s USB portami k nabíjaniu. V kapsuli svieti aj modré svetlo, ktoré dodáva miestu priam až magickú vesmírnu atmosféru. Nie som si istý, či vôbec túto noc zaspím z toľkého nadšenia.
Krížom-krážom Singapurom
Keďže som na okraji čínskej štvrti, rozhodol som sa ju navštíviť a preskúmať. No nečakal som, že na jednom rohu štvrti bude stáť mešita, na druhom rohu bude stáť hinduistický chrám a na tretej ulici budhistický chrám. Rozhodol som sa navštíviť Buddha Tooth Relic Temple. Na prvý pohľad je to ohromná vila s čínskou architektúrou. No v jej útrobách sa skrýva poklad – zub Budhu, respktíve jeho pozostatky. Všetky miestnosti sú plné obrazov a sošiek budhu.
Len pár krokov od centra budhizmu stojí hinduistická svätyňa Sri Mariamman Temple. Vyzúvam si moje túlavé tenisky a s pokorou a zvedavosťou vchádzam dovnútra. Ako mnohé hinduistické chrámy aj tento v sebe ukrýva čaro hinduistického náboženstva. Pestrofarebné motívy, sochy, reliéfy bohov sledujú moje kroky z každého uhla.
Po Bridge Road prechádzam naprieč mestom a dostávam sa zase do inej krajiny. Tentokrát do arabského sveta, kde je mosliská štvrť. Tejto švrti dominuje mešita Sultana s nádhernou zlatou kupolou a dekorovanými minaretmi. Zrazu sa necítim, že som v Singapure, ale kdesi v Turecku. Reštaurácie tu ponúkajú kebaby a iné turecké, arabské a špeciality blízkeho východu. Pred jednou z reštaurácií míňam ženu oblečenú v hidžábe, tak že jej ani oči nie sú poriadne vidieť.
Little India
Túlavé tenisky ma zaviedli až do Indie. Nie tak doslovne, ale dostal som sa do indickej štvrte. Ocitám sa na ulici medzi pestrofarebnými domami, ulicami korzujú krásne indické ženy v tradičnom indickom odeve sárí a muži tu v obchodíkoch predávajú klenoty a zlato. Až tu som si uvedomil, že vlastne obličku predávať nemusím, lebo tu majú ceny v reštauráciách podobné ako u nás. Cítim sa akoby som bol v Indii. Teda je to tu trochu viac kultivované.
Žiadny smrad a špina, žiadne rikše, žiadny hluk, trúbenie, chaos a žiadne kravy na cestách. Je to ako India, ale v ďalekej budúcnosti ideálneho sveta. Nielen v tejto časti mesta, ale aj v celom Singapure je nesmierne čisto aj napriek absencii odpadkových košov na verejných miestach.

Čistota je výsledkom politiky mesta. Vysoké pokuty rádovo stovky až tisíce euro odrádzajú miestnych a turistov čo i len odhodiť maličký kúsok odpadu na zem. Vysoké pokuty sú aj za žuvačky. Singapur je mesto, kde si žuvačku ani nekúpite a dokonca je zakázané priviesť žuvačky zo zahraničia. Neviem si predstaviť aké pokuty vyberajú napríklad za pľutie na ulici či nebodaj za močenie na ulici. Tu by som asi už tú obličku musel predať.
Keď už som v tejto fake Indii, je nutné navštíviť ďalší hinduistický chrám s dosť krkolomným názvom – Sri Veeramakaliamman. Možno sa budem zase opakovať, ale aj tento chrám je plný farieb, pestrosti, nádherných sôch a vyrezávaných reliéfov. Neustále ma prekvapujú a zároveň fascinujú sochy rôznych tvárí, rozmerov a božských osobností. Je to asi dvadsiaty chrám za posledné týždne, ktoré som navštívil, ale stále sa nedokážem nabažiť. Je to ako keď sa diabetik vylieči a ihneď rýchlo uteká do cukrárne.
Singapur je mesto budúcnosti
Singapur má často prezývku mesto budúcnosti. Je to nielen mesto, ktoré sa snaží žiť z obnoviteľných zdrojov, ale aj mesto, kde technológie šetria prírodu a pomáhajú neplytvať energiou či vodou. Mesto je neskutočne technologicky vyspelé. No najviac mi v meste učarovali stromy. Prechádzka mestom je ako prechádzka jedným veľkým nekonečným parkom.
Nikde inde na svete som nevidel v meste medzi modernou mestskou zástavbou a modernými mrakodrapmi toľko stromov, rastlín a zelených plôch, s na milimeter presne upravenou trávou. Široké bulváre sú predelené pásom stromov a zelene. Na nadchodoch sa pestujú rastliny a kvety.
Úplne otváram ústa z tej zelenej oázi priamo v centre veľkomesta. Fascinuje ma koľko rôznych stromov a rastlín dokážu udržať pri živote v tejto modernej metropole.

Od historických pamiatok sa presuniem k ďalšiemu symbolu Singapuru – Marina by the Bay. Je to luxusný hotel s kasínom, konferenčným centrom a obchoďákom v jednom. Sú to tri stojace mrakodrapy, ktoré sú spojené stavbou, ktorá imituje loď. Na vrchu je tzv. infinity pool, ktorý vytvára dojem, že za bazénom je koniec sveta. Bohužiaľ bazén je určený len pre hotelových hostí. Jedna noc v tomto hoteli stojí ako celá výplata priemerného Slováka (cca 800€). Pri špeciálnych udalostiach ako sú sviatky, Vianoce alebo Nový Rok sa cena šplhá do tisícok €.

Na samotnom vrchu je návštevnícka plošina s nádherným výhľadom. Celý Singapur mi práve stojí pod nohami a ja sa na chvíľu cítim ako jeho vládca. Užívam si sledovanie nekonečnej mestskej zástavby, obrovských mrakodrapov a mestského ruchu. Na druhej strane výhľadu je vybudovaná oáza pokoja. Gardens by the Bay je krásny park, záhrada, alebo miesto pre odpočinok a relax. No vlastne záhrada je slabý výraz. Je to botanická záhrada, les, park a futuristická turistická atrakcia dohromady.
Miesto je známe hlavne tým, že uprostred sú vybudované tzv. Superstromy. Sú to vysoké konštrukcie, obrastené ťahavými rastlinami. Najvyšší superstrom je vysoký až 50 metrov. Veže zachytávajú vodu a solárne panely umiestnené navrchu vyrábajú energiu potrebnú pre večernú sveteľnú šou. Už viem, prečo sa Singapur radí medzi najzelenšie mesta sveta s takmer 50% zelenými plochami z celej rozlohy mesta.

V Gardens by the Bay sú aj ďalšie futuristické stavby, kde sú v obrovských skleníkoch ukryté exotické a rôzne tropické rastliny. Atmosféru exotiky vytvára mohutný vodopád. Veľkým ťahákom je aj futuristická stavba, ktorá predstavuje lotosový kvet, v ktorom je umiestnené múzeum umenia.
Až dnes som pochopil na vlastnej mokrej koži, prečo je všetko krásne zelené. Zelenému mestu pomáha aj počasie. S krátkymi, ale intenzívnymi lejakmi. Myslím, že po dnešku budem moje túlavé tenisky sušiť tri dni. No za ten zážitok to stálo.
Singapur – technologická veľmoc
Ako jedno z najbohatších miest na svete v prepočte na obyvateľa je Singapur magnetom pre investorov a technologické firmy. Mesto aktívne podporuje startupy a inovácie prostredníctvom iniciatív, ako je program Smart Nation alebo vládna agentúra Enterprise Singapore.
Singapur sa stal testovacou zónou pre technológie budúcnosti. Autonómne vozidlá, drony pre logistiku a robotickí asistenti sú bežnou súčasťou experimentálnych projektov. Navyše, mesto investuje do vzdelávania a rozvoja digitálnych zručností, aby jeho obyvatelia mohli čelit’ výzvam rýchlo sa meniacej ekonomiky.
Obyvatelia Singapuru sú s technológiami prepojený neustále. Život bez chytrého telefónu je v tejto krajine nemožný. S chytrým telefónom sa objednáva jedlo, platí za jedlo, mesto a vláda majú dostupné aplikácie pre informovanie občanov pre uľahčenie života. S telefónmi sa otvárajú dvere, nakupuje sa v obchode, platí v metre, ovláda domácnosť. Nespočet všade prítomných QR kódov vyvoláva v mojej hlave otázku, v akom svete vlastne žijeme, keď normálny text nahradili malé čierne štvorčeky.
Myslím si, že nadmerné využívanie moderných technológií v bežnom živote je až nebezpečné. Pri návšteve som videl stovky a tisíce ľudí neustále sledujúcich displeje telefónov. Ľudia na verejných miestach takmer vôbec nekomunikujú. Všetci sú zahľadení a zízajú na telefóny. Myslím, že tu žijú umelý život sociálnych sietí.
Singapur mojimi očami
Singapur je dokonalým príkladom mesta, kde vládne čistota, poriadok, disciplína a precíznosť. Ulice sú bez smietky, parky sú starostlivo udržiavané a zeleň harmonicky prepojená s modernou architektúrou vysokých mrakodrapov. Každý detail pôsobí premyslene – od precízne udržovaných inteligentných stavieb až po kvitnúce vertikálne záhrady. Mesto dýcha čistotou a eleganciou, čo z neho robí jedno z najestetickejších miest na svete.
Mesto je krásne upravené, uhľadené, ako by bolo z rozprávky alebo z ideálneho sveta. Všetko krásne vyčačkané do perfekcionizmu. Žiadne grafity, žiadny chaos na cestách ani neporiadok, žiadne rozpadnuté cesty či chodníky. Je to synonymom čistoty a dokonalosti. Všetko tu je vybudované s dokonalou presnosťou a precíznosťou. Všetko tu pôsobí až neuveriteľne dokonale. Práve v tento moment mi prichádza na um myšlienka, že je tu všetko tak dokonalé a precízné, až je to vlastne trochu nudné. No napriek tomu som si Singapur užil plnými dúškami.
Singapur sa nedá opísať slovami, Singapur sa musí zažiť.