Výlet do minulosti, do obdobia rímskej ríše
Rímska ríša dodnes existuje. Áno. Neďaleko slovenských hraníc sa nachádza veľké nálezisko pozostatkov z časov rímskej ríše. Ba čo viac, Rakúšania dokázali obnoviť a postaviť časť budov. Takže sa pri návšteve môžete presunúť o 2000 rokov dozadu a pozrieť si, ako sa vtedy žilo. Reč je o meste Carnuntum, ktoré leží neďaleko slovenských hraníc.
Trocha histórie
V roku 6 n.l. neskorší cisár Tiberius zriaďuje na území mesta tábor pre svoje vojsko. Civilné mesto sa začalo budovať až okolo roku 70 n.l. V roku 96 bolo dokončený pomocný vojenský tábor a amfiteáter vojenského mesta. V roku 124 n.l. bol dokončený aj druhý amfiteáter, tentokrát pre civilné mesto. V období 171 až 173 sa v meste zdržal aj samotný Marcus Aurelius. Rímska časť histórie sa končí v roku 433, kedy získalo provinciu Panónsko Húni.
Na území dnešnej obce Petronell-Carnuntum a susedného mesta Bad Deutsch-Altenburg vybudovali na začiatku nášho letopočtu Rimania vojenský tábor. Postupne sa z tábora stalo staroveké mesto. V tých najlepších časoch v meste žilo asi 70 000 obyvateľov. Bolo hlavným mestom hornej Panónie.
Hranicu na severe Rímskej ríše uzatváral Dunaj. Dôležitosť mesta Carnuntum nespočívala len v strategickej polohe kvôli ochrane hraníc rímskeho impéria. Významná metropola sa z mesta stala aj vďaka tesnej blízkosti dôležitých obchodných ciest.
Mesto Carnuntum sa skladalo z dvoch oddelených častí. Menšiu časť mesta tvorilo civilné mesto, kde žili obyvatelia a obchodníci. Na tomto mieste dnes stojí obec Petronell. Druhá časť mesta bola vojenská. V tejto časti bol vybudovaný vojenský tábor, kde žili a cvičili vojaci. Vojenská časť mesta sa nachádza medzi obcami Petronell a Bad Deutsch-Altenburg. K celému komplexu archeologického parku patrí aj amfiteáter a pohanská brána, vzdialená asi 900 metrov juhozápadne od Carnuntum komplexu. Neďaleko brány sa nachádza aj pamiatka na gladiátorskú školu.
Civilné mesto
Prechádzku rímskou atmosférou som začal práve v Carnuntum. Po návšteve pozostatkov pohanskej brány, gladiátorskej školy a civilného amfiteátru som išiel do múzea. Vyššie spomínané pamiatky sú bezplatné.
Vstup do múzea a celého archeologického komplexu je už spoplatnený. Cena 12€ pre dospelú osobu nie je najnižšia, ale za ten zážitok to stojí. Ak nerozumiete nemecky, nevadí. Texty sú písané aj po slovensky a dokonca sú tu zamestnaní aj Slováci.
Na úvod sa dozvedám niečo málo o živote Rimanov a o spôsobe, akým pochovávali mŕtvych. Druhou zastávkou je maketa mesta. Model mesta v mierke 1:300 je znázornenie mesta z doby najväčšieho rozkvetu na konci druhého storočia. Samotná maketa je tak veľká, že sa nezmestí do objektívu fotoaparátu.
Po ceste k obydliam sa na krátko zastavujem u pamätníku cisárskej konferencie. Práve toto miesto si vybrali rímsky cisári za miesto stretnutia cisárskej konferencie z roku 308 n.l.
Celý komplex civilného mesta sa z skladá z ruín, základov domov a z vybudovaných domov podľa archeologických výskumov. Ako prvý dom navštevujem dom obchodníka s olejom. Zrekonštruované obchodné priestory tohto domu sú ukážkou predajne rímskeho obchodníka s olejom, s amforami a rozličnými hlinenými nádobami.
Hneď vedľa sa nachádza o niečo väčší dom. Je to dom istého Luciusa. Dom má vysokú výpovednú hodnotu ako dôkaz životného štýlu strednej vrstvy. V dome je možno vidieť ako vyzerala kuchyňa, obytné miestnosti, či miestnosti na uskladnenie potravín či dreva.
Obchádzam vykopané základy, kde podľa pôdorysu budovy mohlo ísť o ďalší dom. Pokračujem však ďalej do ďalšieho domu. Dom má originálnu mozaikovú podlahu, ktorá sa dodnes zachovala.

Verejné budovy
Po návšteve domov prichádzajú na rad verejné budovy. Prichádzajú na rad mestský palác, verejný dom (niečo ako dnešný hotel s ďalšími verejnými službami) a nakoniec rímske kúpele.

Villa urbana je nádherný mestský palác a dôkaz o živote najvyššej spoločenskej vrstvy obyvateľov. Hlavným šperkom celého domu je luxusný hlavný sál s polkruhovou polo-kopulou s nástennými maľbami.
Budova medzi villa urbana a kúpeľmi mala podľa dnešných poznatkov účel nocľahárne. Bezprostredná blízkosť s gastronomickou časťou a kúpeľmi, vrátane latríny boli v minulosti vo veľkých mestách dôležité.
Návšteva kúpeľov s pobytom vo vykurovaných priestoroch s vyhrievanou vodou, bola súčasťou životného štýlu Rimanov. Archeológovia a celý tím odborníkov postavili na pôvodnom mieste vernú kópiu kúpeľov. Interiér je dostatočne aranžovaný, takže sa ocitnete ako pred 2000 rokmi naši predkovia. Musím sa priznať, že toto miesto je fascinujúce, pretože aj po tisíckach rokov dokážeme získať prehľad o tom, ako kúpele fungovali.
Vojenské mesto
Späť do prítomnosti, je čas na obed. I keď sa v celom komplexe nachádza reštaurácia ja sa vydávam cez cestu do miestneho pohostinstva. Dostávam obrovskú porciu pre dve osoby za 16€. Po obede pokračujem v bádaní. Ďalší cieľ je Bad Deutsch-Altenburg, kde sa nachádza amfiteáter a múzeum. Vydávam sa pešo, i keď na bicykli by to bolo lepšie. Na konci mesta Carnuntum je však ešte malé múzeum s ďalšími rímskymi pamiatkami.
Pár stoviek metrov od obce Bad Deutsch-Altenburg sa nachádza spomínaný amfiteáter. Toto miesto plní úlohu amfiteátra dodnes. Škoda, že v čase koronakrízy su obmedzené hromadné udalosti. Vstup je spoplatnený, ale zakúpením vstupenky v múzeu v meste Carnuntum získam vstup aj sem aj do rímskeho múzea na druhom konci obce.

Svoje putovanie Rímskou ríšou zakončím v múzeu v Bad Deutsch-Altenburg, kde sa dozvedám pár zaujímavostí zo sveta Rímskej ríše. Moje ďalšie kroky vedú do mesta Hainburg, kde svoje dejiny písali zase Kelti.
Moderný svet v antike
Dnešné moderné technológie sú natoľko vyspelé, že sa vďaka virtuálnej realite môžeme presunúť do obdobia rímskej ríše veľmi jednoducho. Múzeum vytvorilo aplikáciu, vďaka ktorej môžeme vidieť 3D vizualizácie mesta v čase rímskej ríše.

Ako sa sem dostať?
- Auto
Z Bratislavy do mesta Petronell-Carnuntum je to asi 30 minút jazdy. Z Petržalky sa vydáte na Wolfsthal a ďalej Hainburg, Bad Deutsch-Altenburg a ani sa nestihnete rozbehnúť a už ste tu.
- Verejná doprava
Ideálna trasa z Bratislavy je autobusom do Hainburgu a ďalej vlakom až do Petronell-Carnuntum. Z Carnuntum do Bad Deutsch-Altenburg sa dá dostať autbosuom, vlakom, pešo alebo na bicykli.
- Bicykel
Rakúsko má bohato vybudovanú sieť pre cyklistov. Z Bratislavy sa po cyklistických trasách dostanete ľahko a všade. Medzi všetkými tromi obcami vedú cyklistické trasy, ktoré sú mimochodom veľmi dobre značené.