Brno – nezabudnuteľné hlavné mesto Moravy

Brno, hlavné mesto Moravy, sa ukrýva v tieni stovežatej krásky Prahy. Svojou polohou a pamiatkami je pre Slovákov obľúbenou destináciou. Brno ponúka turistom naozaj veľa.

Brno leží na juhovýchode Českej Republiky. Je pomyselným hlavným mestom celej Moravy. Brno sa často porovnáva s Bratislavou. Svojou rozlohou a počtom obyvateľov môže byť Brno o niečo menším bratom Bratislavvy. S počtom takmer 400 000 obyvateľov je Brno druhé najväčšie mesto Českej Republiky.

Autom, vlakom aj autobusom

Brno je zo Slovenska veľmi dobre dostupné. Do 2 hodín z Bratislavy, Trenčína aj zo Žiliny. Pri ceste z Bratislavy odporúčam využiť vlak, pretože je rýchlejší. Pri ceste vlakom pri príjazde do Brna budete obdivovať krásne zrekonštrukovanú hlavnú vlakovú stanicu v Brne. V porovnaní s hlavnou stanicou v Bratislave je tzv. Brno Hlavní nádraží secesná kráska na okraji historického centra mesta.

Brno, South Moravian, Czech Republic

Pri ceste autobusom sa doveziete na autobosovú stanicu „U Grandu“ alebo na autobusovú stanicu „Zvonařka“, kde je hlavný autobosový terminál.

Po vystúpení z vlaku na hlavnej stanici sa na vysokom skalnom brale týčí dominanta mesta. K nej sa dostaneme až neskôr. Od hlavnej stanice sa vydáme smerom po Masarykovej ulici do historického centra mesta. Brno má celkom zachovalé historické centrum s mierne modernou atmosférou.

Brno a jeho pamiatky

Brno a jeho okolie ponúka množstvo pamiatok a aktivít, ktoré treba vidieť a skúsiť. Napríklad získať sklenenú gulôčku z brnenského orloja, preskúmať brnenské podzemie alebo sa podívať na Brno z vtáčej perspektívy z hradu alebo z veže kostola.

Stará radnica

Cestou po Masarykovej ulici sa na ľavej strane dá dostať priechodom cez budovu až k budove starej radnice. Jej fasáda je zdobená s gotickým portálom a udrie do očí každého návštevníka. Dekorácie na fasáde sú zámerne ohýbané. Hovorí sa, že autor fasády nedostal zaplatenú dohodnutú sumu, tak fasádu zdeformoval. Z veže radnice je historické centrum mesta ako na dlani. Obzvlášť je krásny výhľad na katedrálu.

Stará radnica

Zelný trh

Neďaleko starej radnice je Zelný trh. V pracovný deň je námestie plné obchodníkov ovocia, zeleniny a kvetov. Večer ich striedajú popíjajúci a vysedávajúci miestny. Námestie je obklopené niekoľkými významnými historickými stavbami. Najväčším lákadlom námestia je jeho podzemie, kde sa dajú navštíviť staré pivnice a chodby, kde kedysi Brno uchovávalo svoje zásoby.

Zelný trh

Petrov

Na vysokom skalnatom brale nad mestom za hradbami stojí oblasť Petrov. Tejto lokalite dominuje katedrála sv. Petra a Pavla s gotickou nadstavbou. V katedrále je možnosť navštíviť podzemie, ale aj vysoké gotické veže. Okolie katedrály je plné stromov a lavičiek, kde sa dá odpočinúť v Denisových sadoch.

Katedrála sv. Petra a Pavla

Nová radnica

Z katedrály sa úzkymi historickými uličkami dá dostať okolo dominikánskeho kláštora až k námestiu s honosnou budovou, kde impozantne stojí budova novej radnice. V jej útrobách sa nachádzajú nádherné fresky, ale aj zaujímavé podzemie.

Brnenský orloj

Len pár krokov od novej radnice je hlavné námestie Brna, nazývané Námestie Svobody. Je obkolesené honosnými historickými budovami, ale aj modernými nákupnými pasážami. Tak ako Praha, aj Brno má svoj orloj. Škoda, že nikto nevie, ako orloj funguje.

Námestie Slobody

Na námestí stojí neprehliadnuteľná ikona Brna. Je to brnenský orloj. Pri pohľade na čiernu stavbu v podobe mužského údu sa nejeden turista začervená alebo pousmeje. Brnenský orloj je azda najfotogenickejšou pamiatkou. Každý den v brnenské poludnie, teda o 11h, z orloja vypadne sklenená gulôčka.

Kostol sv. Jakuba

Kostol sv. Jakuba má najvyššiu vežu v Brne. Svojou gotickou architektúrou dopĺňa celú paletu architektonických slohov celého Brna. V kostole je umiestnená hrobka asi najvýznamnejšiho človeka z Brna – francúzskeho generála, Jean-Louis Raduit de Souchesa ktorý ochránil Brno pred ničivou skázou švédskych vojsk.

Podzemie kostola sv. Jakuba ukrýva v sebe tisíce lebiek. Nachádza sa tam kostnica – s druhou najväčšou zbierkou lebiek a kostí v Európe. Je to desivé miesto, kde ležia tisícky mŕtvych z obdobia morovej epidémie.

Mahenovo divadlo

Úzkymi uličkami sa dá dostať až k hlavnému brnenskému divadlu. Brno má Mahenovo Divadlo, ktoré je svetovo unikátne. Práve v tomto divadle sa začali, ako v prvom na svete používať klasické Edisonove žiarovky. Na námestí je socha v podobe žiarovky, ktorá pripomína tento fakt.

Parkom za divadlom sa dá dostať až k Janáčkovému divadlu, kde sa v letných mesiacoch dá osviežiť vo fontáne. V nočných hodinách sa fontána mení na umelecké dielo, plné farieb a tvarov. Stačí prejsť cez cestu, kde sa na Moravskom námestí dá sadnúť na lavičku.

Mahenovo Divadlo

Hrad Špilberk

Po krátkom oddychu sa cez Komenské námestie dá dostať na túru k hradu Špilberk. Medzi budovami Masarykovej Univerzity a Janáčkovej Univerzity vedie cesta k parku pod hradom. Hrad bol postavený už v 13. storočí, ale až neskôr sa z neho stala mohutná nedostupná pevnosť. Na hrade bolo dve storočia dozadu najtvrdšie väzenie v Európe.

Hrad mal okrem väznenia ľudí aj ochranný charakter. Nedobytná pevnosť chránila Brno pred nájazdmi nepriateľských vojsk. Najdôležitejšia bitka sa odohrala v roku 1645, kedy Brno odolalo niekoľkonásobnému počtu švédskych vojakov.

Hrad Špilberk nie je len historickým monumentom, je dejiskom množstva kultúrnych udalostí. V auguste je možné preliesť hrad od základov až po vežu. Dokonca je možné stať sa svedkom spomínanej bitky proti Švédom. Najnavštevovanejším miestom hradu sú tajomné kasematy. Podzemné cely pre väzňov, umiestnené v hradbách pod hradom.

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat je perla funkcionalizmu. V roku 1992 sa v tejto vile dohodli politici o rozdelení ČeskoSlovenska. Vila je prvý objekt modernej českej architektúry a celkovo štvrtý na svete, ktorý bol zaradený medzi pamiatky UNESCO.

Za stenami vily z roku 1930 sa odohralo množstvo príbehov. Jej návštevníci sa môžu dozvedieť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *