Okúzľujúca Petra, 7. div sveta v skalách

Okúzlujúce mesto Petra je známe tým, že je ukryté v skalách. Je to mesto s úžasnou atmosférou staroveku. Leží v jordánskej púšti medzi ružovo červenými skalami.

Petra bola založená ako hlavné mesto Nabatejcov približne v 6. storočí pred Kristom. Ríša Nabatejcov siahala od dnešnej Sýrie až po Červené more. Nabatejci boli spočiatku taký arabský bačovia so stádom oviec a kôz. Neskôr začali obchodovať so susednými krajinami. Samotná Petra sa stala centrom dôležitých obchodných ciest spájajúcich Arabský polostrov, Egypt a dnešnú Sýriu.

Petra, Petra Ruins, لواء البتراء, Ma’an, Jordan

Až v 2. storočí n. l. sa dostala Petra do rúk Rimanov a jej sláva sa skončila. Petra pomaly začala strácať na dôležitosti. Nepomohli jej ani živelné pohromy ako napríklad ničivé zemetrasenie v roku 363. V 7. storočí po nájazdoch moslimov sa Petra dostala do zabudnutia. Tým, že je Petra dokonale chránená skalami, bola ukrytá dlhé stáročia pred verejnosťou.

V roku 1812 sa švajčiarsky cestovateľ Burckhardt prezliekol za Araba, aby bol nenápadný a vybral sa do skalného mesta hľadať zabudnuté pamiatky. Presvedčil beduínskeho sprievodcu, aby ho vzal do zabudnutého mesta. A podarilo sa mu to. Bol prvým človekom z moderného civilizovaného sveta, ktorý znovu uvidel Petru. Zachovalé mesto, kde stovky rokov nevstúpila žiadna noha. Stala sa centrom pozornosti nielen pre vedcov a výskumníkov, ale aj pre turistov.

Petra je zapísaná na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO a bola vyhlásená za jeden zo 7 divov sveta.

Petra

Petra – viac než len zázrak

Väčšina návštevníkov začína putovanie v návštevníckom centre. Je to moderná budova s predajňami vstupeniek, občerstvenia a suvenírov. V tesnej blízkosti sa nachádza múzeum, kde je vstup zdarma. V múzeu je možné dozvedieť sa o živote Nabatejcov a beduínov ako aj o Nabatejskej ríši.

Petra je obrovské rozľahlé mesto. Celým mestom vedie 8 turistických cestičiek. Za jeden deň sa dajú prejsť asi tri cesty. Začiatok hlavnej trasy najprv vedie po širokej štrkovej ceste, ktorá vedie do skalných útrob. Pozdĺž cesty sú umiestnené prvé pamiatky Nabatejcov. Napríklad tzv. Dijnnove bloky. Je to do skál vytesaná hrobka s malými pyramídami.

Siq

Úzka cesta pozdĺž skál vedie návštevníkov až do centra mesta Petra. Tento tzv. Siq vznikol prirodzeným spôsobom, kedy sa hora rozdelila a vznikla akási forma kaňonu. Celá cesta je lemovaná kanálom, kde kedysi bol vyspelý systém k spracovaniu vody.

The treasury (Al Khazna)

Po necelých dvoch kilometroch chôdze v úzkom otvore sa zrazu pred očami objaví monumentálna ikona, tzv. pokladnica. Symbol celej Petry. Takmer 40 metrov vysoký monument vytesaný do skaly. Dekorovaný korintskými stĺpmi a ďalšími antickými prvkami. Pokladnica je korunovaná pohrebnou urnou, ktorá podľa miestnej legendy ukrýva pokladnicu faraónov.

Petra, pokladnica

The Theatre

Neďaleko pokladnice je umiestnená ďalšia veľká pamiatka. Je tam do skaly vytesané divadlo, ktoré bolo v období Rímskej ríše upravené podľa rímskych štandardov. Divadlo malo kapacitu 4000 návštevníkov a sedačky sú rozdelené do troch úrovní. Oproti divadlu na vysokom návrší sa nachádzajú dôležité hrobky. Práve odtiaľto je nádherný výhľad na divadlo, ale aj na celé okolie.

The Royal Tombs

Kráľovské hrobky. Takto sa nazýva miesto, kde sú do skaly vytesané veľkolepé fasády. V spodnej časti je vždy otvor, kde sa nachádzajú hrobky. V útrobách hrobiek sú vidieť zaujímavo meniace sa odtiene kameňa.

The Colonnaded street

V dnešnej terminológii by sa dala táto ulica považovať za hlavnú komerčnú tepnu mesta. Ulica reprezentuje dielo Nabatejcov, ktoré neskôr upravili Rimania. Je to kolonáda poskladaná z množstva stĺpov.

The church

Nad kolonádou na kopci ležia pozostatky z kostola z 5. storočia. Kostol pravdepodobne zničilo zemetrasenie alebo požiar. Avšak podarilo sa zachovať mozaikovú podlahu poskladanú z tisícov malých kamienkov.

Great Temple

Mestskej tepne dominuje veľký architektonický komplex, ktorý je aj veľkým archeologickým náleziskom. Je to monument s rozlohou 7 000 m2. Je to asi najväčšia nájdená monumentálna hrobka v meste Petra. Kvalita a prevedenie stavby vypovedá o impozantnosti a dôležitosti tohto miesta.

Qasr al-Bint

V tesnej blízkosti ležia pôvodné múry hlavnej a najdôležitejšej hrobky. Pamiatka je na vyvýšenom mieste, ku ktorému vedú mramorové schody. Uprostred je umiestnený oltár, kde kedysi sídlili bohovia. Po stranách stoja terasy. Tento chrám pochádza z 1. storočia n. l.

Ad Deir

Vysoko v skalách na veľmi tažko dostupnom mieste je postavený tzv. kláštor. Cesta k nemu vedie po vyše 800 schodoch. Je to jedna z najväčších monumentálnych pamiatok v celej Petre. Takmer 50 metrov vysoká stavba vytesaná do skaly mierne pripomína pokladnicu. Stavba z 2. storočia n.l. sa používala k stretávaniu náboženských spolkov. Neskôr sa toto miesto stalo kresťanskou kaplnkou, z ktorej pochádza aj názov stavby.

Expedícia Petra

Do mesta Petra sa platí vstupné, ktoré je závislé od počtu vstupov. Keďže je Petra obrovský rozľahlý areál, je možnosť získať vstupenku na jeden, dva alebo tri dni. Ja som mal zakúpený Jordan Pass, takže som len zamával s QR kódom a dostal som vstupenku na jeden deň s nulovým vstupným. Na návštevu Petry je dobré mať dobrú kondíciu, veľa vody a dobrú obuv. Najlepšie obdobie pre návštevu je jeseň alebo jar. V zime tam môže pršať a vznikajú tam lokálne povodne. V lete sú teploty až nepríjemne spaľujúce.

Po celom skalnom meste sa nachádzajú predajcovia občerstvenia, suvenírov, či niekedy otravní predajcovia služieb ako jazda na koni, na ťave, či jazda golfovým vozíkom alebo lokálni sprievodcovia.

Návšteva Petry je úžasná skúsenosť. Je skvelé vidieť tisíce rokov staré stavby. Je to okúzľujúci architektonický zážitok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *