Prechádzka s túlavými teniskami po Olomouci

V Olomouci sa človek cíti ako v ospalom väčšom meste. Napriek tomu, mesto s dlhou históriou a bohatou architektúrou ponúka návštevníkom nevšedný zážitok.

Olomouc je so 100 tis. obyvateľmi šieste najväčšie mesto v Českej Republike. Leží v regióne Haná, v srdci Moravy. Okrem toho, že v Olomouci sa každoročne koná výstava kvetín, je sídlom univerzity, filharmónie, množstva múzeí a divadiel.

Olomouc, Olomouc, Czech Republic

Už v minulosti bolo mesto Olomouc dôležitou súčasťou českého kráľovstva. Táto pestrá minulosť zanechala v Olomouci veľkolepú kolekciu historických skvostov. Po Prahe je v Olomouci druhá najväčšia pamiatková rezervácia v Česku. Podľa Lonely Planet je Olomouc najkrajším mestom v Česku.

V historickom centre mesta sa sústreďujú takmer všetky dôležité pamiatky. Už z diaľky sú vidieť vysoké veže katedrály a priľahlé paláce bývalého hradu. V Olomouci si prídu na svoje milovníci vojenskej histórie, pri prehliadke mestského opevnenia. Mesto obopína prstenec predsunutých opevnení, ktoré sa dochovali až dodnes v takmer pôvodnom stave. V nádherných mestských sadoch je možné obdivovať stredoveké opevnenie mesta s malou pevnosťou ako aj pestrofarebné voňavé kvety.

Ako sa tam dostať?

Olomouc je dostupný pre všetkých Slovákov. Autom sa dá dostať zo Žiliny alebo Trenčína do Olomouca do 2 hodín. Olomouc má veľmi dobré vlakové spojenie so Slovenskom. Ideálne vlakom zo Žiliny alebo z Bratislavy. Do mesta sa dá dostať aj zelenými alebo žltými autobusmi.

Čo nevynechať v Olomouci

Stĺp najsvätejšej trojice

Našu spoločnú túru začneme na hlavnom námestí, ktoré sa nazýva Horní Náměstí. Námestiu okrem radnice dominuje Trojičný stĺp, ktorý je od roku 2000 zapísaný do zoznamu UNESCO. Je to najväčšie zoskupenie barokových sôch v strednej Európe. Je vysoký 32 metrov a dekoráciu vytvára 18 sôch svätcov, 12 sôch svetlo nosičov a 6 reliéfov s apoštolmi.

Stĺp najsvätejšej trojice

Stĺp bol vysvätení za prítomnosti Márie Terézie a Františka I. Lotrinského v roku 1754. Stal sa symbolom hrdosti všetkých občanov.

Radnica

Druhou dominantnou pamiatkou námestia je budova radnice zo 14. storočia. Na južnej strane budovy je vybudovaná gotická kaplnka. Na východnej strane je zase renesančná lodžia. K budove radnice v Olomouci patrí aj 75 metrov vysoká veža zo začiatku 17. storočia. Vstup do radničnej veže je možný len so sprievodcom.

Radnica

Orloj v Olomouci

Tesne pred pravým poludním sa pred budovou radnice zhromažďujú desiatky zvedavých očí. Na severnej strane radnice je umiestnený orloj z 15. storočia. Súčasnú podobu dostal až v 20 storočí. Odbilo 12 hodín a na orloji sa začnú pohybovať postavičky, ktoré predstavujú rôzne remeselné profesie. Je to skrytý odkaz z éry komunistického režimu.

Caesarova fontána

Na počesť zakladateľa mesta Gaia Julia Caesara je vybudovaná na námestí veľká fontána. Je to azda najznámejšia fontána široko ďaleko. Caesar sedí na koni a pri nohách sú dve postavy, ktoré predstavujú rieky Morava a Dunaj.

Caesarova fontána

Chrám sv. Mórica

Neďaleko Horného námestia stojí gotický kostol z počiatku 15. storočia. Kostol je typický dvoma nesymetrickými vežami. V roku 1745 bol v kostole inštalovaný organ, ktorý patrí medzi najväčšie v strednej Európe. Okrem prehliadky kostola, je možné ísť po schodoch až na vrchol jednej z veží. Odtiaľ je krásny výhľad nielen na mesto, ale aj na celé okolie.

Dolné námestie v Olomouci

Len pár krokov od Horného Námestia, leží Dolné Námestie s letnými terasami tradičných českých reštaurácií. Uprostred námestia stojí Mariansky morový stĺp z 18. storočia. Celé námestie je obklopené historickými domami.

Chrám sv. Michala

Z Dolného Námestia sa úzkou uličkou dostaneme k nenápadnému chrámu so žltou fasádou a kupolami. Exteriér chrámu nepôsobí príliš očarujúco, ale v interiéri ukrýva poklad. Barokový kostol je plný nádherným fresiek a malieb. Je to ako Sixtínska kaplnka v Olomouci. Celý chrám držia mohutné stĺpy z lesklého ružového mramoru.

Chrám svätého Michala

Arcibiskupský palác

Arcibiskupský palác v Olomouci patrí medzi najvýznamnejšie barokové stavby na Morave. Je to komplex, ktorý tvorí sedem krídiel s dvomi obdĺžnikovými nádvoriami. Práve v tomto paláci sa v roku 1848 posadil na cisársky trón František Jozef I.

Hrad v Olomouci

Na Václavskom návrší sa dodnes dochovalo z hradu len veľmi málo. Zo severovýchodnej strany dodnes stoja kamenné hradby pozostatky románskej steny biskupského paláca.

Dóm sv. Václava

Katedrála s tromi vysokými vežami patrí neodmysliteľne k panoráme mesta. Na priečelí sú dve veže a na boku stojí tretia veža s výškou 100 metrov. Na mieste kedysi stávala stará románska bazilika 12. storočia. Po požiari bola prestavaná do gotickej katedrály s tromi loďami. Až v rokoch 1883 – 1891 prešla katedrála rekonštrukciou. Vtedy dostala novogotickú tvár, ktorú zachovala dodnes.

Dóm svätého Václava

Bezručovy sady

Po celodennej dlhej prechádzke historickým centrom mesta je vhodné užiť si relax v Bezručových sadoch. Je to obrovský park, ktorý sa rozkladá pod historickými mestskými hradbami. Hneď vedľa je umiestnená aj botanická záhrada a Rozárium, kde je možné obdivovať množstvo farebných kvetov. Je to ideálne miesto na romantickú prechádzku, či na posedenie v krásnej záhrade.

Kláštorné hradisko

Asi pätnásť minút chôdze od katedrály smerom von z historického centra mesta sa nachádza barokový zámok s názvom Kláštorné Hradisko. Je to zrekonštruovaná krásna baroková stavba, kde má dnes svoje sídlo Vojenská Nemocnica.

Záver

V Olomouci som strávil jednu krásnu nedeľu. Mesto mi učarovalo svojou krásou. Dovolím si tvrdiť, že môže konkurovať Prahe. Podľa môjho osobného zistenia mi prišlo mesto tiché a prázdne. Väčšinou som prechádzal prázdnymi ulicami a námestiami, ktoré občas zaplnili poľskí turisti.

O to viac som si mohol užívať prítomný moment. V Olomouci je cítiť príjemná atmosféra mesta, ktoré je relatívne veľké, ale zachováva si historický charakter stredovekého mestečka.