Vroclav, rozprávkové mesto, kde sa hľadajú škriatkovia

Mesto Vroclav je štvrté najväčšie mesto Poľska a je to mesto trpaslíkov či škriatkov. V meste sa namiesto pokémonov hľadajú trpaslíci po celom meste.

Wrocław, Lower Silesian Voivodeship, Poland

Vo vojnovom období patrilo mesto Vroclav Nemecku. Neskôr prešla ako tornádo mestom, sovietska armáda s cieľovou destináciou Berlín a celé mesto bolo zničené. Po vojne Stalin „vrátil“ mesto Poľsku. Väčšina obyvateľstva Vroclave sú prisťahovalci z okolitých miest a regiónov Poľska, ako aj z Ukrajiny.

Mesto škriatkov

Najväčšou turistickou atrakciou mesta sú jednoznačne malý železný škriatkovia alebo trpaslíci. Nachádzajú sa po celom meste. Škriatkovia vznikli ako symbol proti komunistickému režimu. Najskôr ich študenti maľovali na fasády, neskôr sa objavili trojrozmerní škriatkovia.

Zdroj: https://www.wroclawcitytour.pl/

Nájdi všetkých pomocou mapy alebo mobilnej aplikácie TU

Namiesto hľadania pokémonov môžu návštevníci mesta hľadať po celom meste malých kovových škriatkov. Nie sú však rovnakí. Každý je iný a predstavuje niečo iné. Napríklad pred pizzeriou stojí škriatok s pizzou na rukách. Pred univerzitou zase škriatok študuje. Tento škriatok má zlatú čapičku, pretože si ju študenti ohmatávajú, aby sa im darilo pri skúškach.

Prvá soška trpaslíka škriatka sa objavila v meste v roku 2001. Od tej doby sa škriatkovia rozrástli ako huby po daždi. Oficiálne číslo nie je známe. Niekde sa uvádza, že ich je 163, no ukazujú sa stále nové postavičky. Niektorí podnikatelia využívajú postavičky škriatkov k propagácií svojich podnikov. Pred predajňou zmrzliny škriatok líže zmrzlinu, pred reštauráciou Pizza Hut je trpaslík ležiaci na trojuholníku pizze…

Škriatkovia sa stali obrovskou turistickou atrakciou a veľkým ťahákom pre turistov. Radnica mesta túto iniciatívu podporila vytvorením nových škriatkov. Napríklad traja škriatkovia – invalidi stoja pred radnicou a predstavujú rovnosť pre všetkých a odstránenie bariér pre postihnutých ľudí. Hľadanie malých postavičiek je veľkou zábavou pre deti aj pre dospelých.

Používajú na to špeciálne mapy alebo mobilnú aplikáciu Wrocławskie Krasnale dostupnú na Google Play so všetkými škriatkami osobitne vyznačenými. V turistickom centre sa dajú získať materiály pre zábavné hľadanie. Ako dôkaz, že ich skutočne našli, si ich musia odfotiť.

Čo vidieť okrem trpaslíkov?

Rynek a radnica

Hlavné námestie alebo Rynek je tretie najväčšie v celom Poľsku. Má rozmery 213 x 178 metrov. Uprostred námestia stojí stará radnica. Je to nádherná gotická stavba. V jej okolí sú historické mestské domy. V radnici je umiestnené múzeum o histórii mesta. Z bočnej strany radnice je umiestnená najstaršia reštaurácia v Európe Świdnicka pivnica založená v roku 1273. Okrem typicky poľských jedál reštaurácia ponúka aj rôzne drahé špeciality.

Katedrála Márie Magdalény

Neďaleko hlavného námestia honosne stojí krásna gotická katedrála s dvomi vežami z 15. storočia. Medzi vežami most spájajúci obe veže. Z tohto miesta je nádherný výhľad na historické centrum ako aj na celé mesto.

Katedrála Jána Krstiteľa

Stačí mostom prejsť cez rieku Odra a dostanete sa na Tumský ostrov. Pred očami sa vám otvorí krásny výhľad na kostoly a paláce. Je to najstaršia časť mesta Vroclav. Všetko tu patrí cirkvi. Miestu dominuje katedrála sv. Jána Krstiteľa, ktorá bola postavená v rokoch 1244 až 1349. Okrem nej je ďalšou významnou stavbou kostol sv. kríža a sv. Bartolomeja. V jej okolí sú postavené paláce, kde sídli biskup či iné náboženské inštitúcie. V tesnej blízkosti leží botanická záhrada.

Janko a Marienka

Neďaleko hlavného námestia sa k sebe tlačia dva domy z 15. storočia s názvom Janko a Marienka, za ktorými sa nachádza gotický kostol sv. Alžbety s výškou 91 metrov. Len pár krokov odtiaľ sa nachádza pompézna a bohato zdobená budova univerzity s dĺžkou fasády až 170 metrov. Najcennejším artiklom univerzity je freskami okrášlená historická aula.

Katedrála sv. Jána Krstiteľa

Tržnica

Ak máme prázdne žalúdky, tak sa mostom vrátime späť na druhý breh a navštívime mestskú tržnicu s názvom Hala Targowa. Okrem tradičných vecí ako sú zelenina, ovocie, mliečne výrobky, mäso, tak aj oblečeníe. Okrem toho je tam obrovský výber rôznych jedál a chutí. Ceny sú veľmi prívetivé. Je to populárne miesto nielen pre turistov, ale aj pre domácich.

Štvrť štyroch náboženstiev

Juhozápadne sa nachádza štvrť štyroch náboženstiev, kde majú svoje zastúpenie rímskokatolíci, evanjelici, pravoslávny a židia. Okrem náboženskej dôležitosti je miesto centrom nočného života. K obdivovaniu architektúry rozhodne stojí vidieť aj budovu opery.

Už vás bolia nohy? Mesto Vroclav ukrýva množstvo parkov a promenád pozdĺž rieky, kde je možné sa ukryť pred slnkom, či len tak posedieť si. Výlet je možné okoreniť aj plavbu loďou.

Pri ceste domov stojí za povšimnutie pre mňa osobne, trochu zvláštna architektúra hlavnej vlakovej stanice. Na mňa pôsobí trochu rozprávkovo ako hrad z arabskej rozprávky.

Kolejkowo

Pre miľovníkov vláčikov je tu ideálna príležitosť vrátiť sa do svojich detských čias. Kolejkowo je najväčšie koľajisko modelových vláčikov v Poľsku. Aj keď sa zdá múzeum malé, najväčší fanúšikovia tam strávia aj dve hodiny. Pri vstupe je možné dostať malú brožúrku, kde sú rôzne zaujímavé postavičky či scény, ktoré sú umiestnené v koľajisku, respektíve vo svete okolo neho.

A keď už sme pri vlakoch, tak aj budova hlavnej vlakovej stanice predstavuje zaujímavú architektonickú stavbu. Mierne pripomína trochu exotickú tvár akoby prišla napríklad z arabského sveta.