Koronavírus a zabudnutý fenomén

Posledné mesiace patria titulkám všetkých novín, správ, či príspevkov zaoberajúcich sa šialenstvom s názvom koronavírus. Celosvetová pandémia zmenila obraz miest či turistických destinácií. Zo dňa na deň sa vyprázdnili svetoznáme pláže, námestia, či pamiatky. Všetci turisti a cestovatelia musia byť uzemnený a čakať na znovu otvorenie hraníc.

Čínsky vírus zmenil celý svet. Ochromil dopravu, cestovný ruch, zábavný priemysel, či poľnohospodárstvo. Ľudstvo spomalilo a dostalo šancu na zamyslenie sa. Dostalo druhú šancu si uvedomiť svoje činy na tejto planéte. Dostalo druhú šancu, poučiť sa z rôznych chýb a začať napredovať novým smerom. To, či si ľudstvo uvedomí túto skutočnosť a poučí sa, ukážu nasledujúce mesiace.

Číňania sa vyprázdnili

Koronavírus okrem množstva negatívnych vplyvov priniesol aj jeden veľký pozitívny fenomén v oblasti cestovného ruchu. V niektorých svetoznámych turistických destináciách začal pred korona krízou cestovný ruch naberať zlý smer. Preplnené turistické destinácie nedali domácim obyvateľom priestor na život.

Predstavme, si ako to vyzeralo pred korona krízou. Mestá ako Benátky, Rím, Praha, Viedeň, Budapešť, Paríž, Amsterdam, Dubrovník… uprostred leta boli preplnené turistami. Predovšetkým rýchlo turistami z Ázie. Prečo rýchlo turista? Pretože sú to turisti, ktorý urobia milión fotiek nejakého objektu a rýchlo sa presunú na ďalší objekt za ďalším miliónom fotiek. Centrum mesta sa stalo pre domácich tabu. Vyhýbali si im oblúkom. Obchod s potravinami či domácimi potrebami sa zmenili na obchody so suvenírmi. Centrálne mestské časti sa vyprázdnili od domácich návštevníkov či obyvateľov. Domy a byty sa zmenili na hotely, hostely, airbnb prenájmy a podobne.

Spomínané preplnené európske metropoly častokrát nemohli dýchať. Známe pamiatky boli doslova pod inváziou ázijských turistov, ktorý sa domácim pletú pod nohy a svojim neúctivým správaním znehodnocovali európske dedičstvo. Je to trochu paradox, že Číňania svojim vypustením víru do sveta si zároveň zablokovali cestu k svojim obľúbeným európskym lákadlám.

Áno. V tomto momente je veľa reštaurácií, barov, hotelov… na kolenách. Uzavretie hraníc a redukcia počtu návštevníkov priniesla veľa nevýhod. Zároveň priniesla obrovskú výhodu. Oslobodenie pre domácich obyvateľov.

Sloboda pre domácich

Koronavírus otvoril mestá svojim domácim obyvateľom. Vyprázdnené námestia, ulice, pamiatky sú otvorené pre domácich! Skúste si predstaviť, že sa ráno zobudíte uprostred krásneho jarného dňa a spravíte si prechádzku po Staromestskom námestí, po prázdnom Karlovom moste až na hrad, bez toho, aby ste narážali do turistov. Vžime sa do kože ľudí, žijúcich v turistických metropolách. Obyvateľ Benátok sa dnes môže spokojne plaviť kanálmi k námestiu svätého Marka, kde si vychutná kávu na námestí. Obyvateľ Viedne sa pokojne môže prechádzať po námestí Stephansplatz bez toho, aby narážal do selfie turistov. Takýchto príkladov by sme mohli zmieniť desiatky.

Reštaurácie na Staromestskom námestí v Prahe alebo v blízkom okolí znížili ceny o 60 %. Kedysi obed za 350 Kč, dnes sa dá najesť za 160 Kč. Pražania sa už nemusia vyhýbať reštauráciám v centre mesta. Aj domáci si teraz môžu dovoliť obed na hlavnom námestí Prahy. Vidíme, že čo všetko sú obchodníci urobiť pre zisk z cestovného ruchu.

Obyvatelia turistických metropol sa môžu znovu cítiť na pár mesiacov slobodne akoby boli doma. Mesto patrí obyvateľom a nie turistom!

One comment on “Koronavírus a zabudnutý fenomén”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *